Dostali jste se do okamžiku, kdy plánujete rekonstrukci koupelny? Rozhodujete se, jestli investovat do klasického sprchového koutu s vaničkou, nebo zvolit modernější odtokový sprchový žlab? Koupelna je nepostradatelná místnost našich domovů, kde trávíme spoustu času. Proto by se příprava její realizace neměla podceňovat. Pojďme tedy porovnat obě varianty.

Koupelna se sprchovým koutem.

Klasika různých tvarů

Dlouhodobě nejpoužívanější spodní částí sprchového koutu je vanička. I ta však prošla v průběhu let mnoha změnami. Vanička opticky odděluje sprchový kout od zbytku koupelny. Také lépe zabraňuje vytékání vody do samotného prostoru koupelny. Typy sprchových vaniček jsou různé. Od čtverce, obdélníku až po čtvrtkruh. Daleko větší variabilita přichází v možných rozměrech jak v ploše do šířky a délky, tak do hloubky hrany. Můžete nalézt produkty i s hranou kolem 3 cm, které jsou velmi oblíbené, protože se do nich snáz vstupuje. Nesmíme zapomenout, že na vaničky umisťujeme sprchové kouty.

Materiály jsou velmi různorodé. Můžete si pořídit keramické, mramorové, akrylátové vaničky.

Koupelna se sprchovým koutem s vaničkou.

Instalace

Pro umístění sprchové vaničky v koupelně máte tři základní možnost. Tou první je vaničku zapustit do podlahy. Zde ale musíme brát ohled na mnoho faktorů. Hlavními z nich jsou konstrukce samotné podlahy a její technické možnosti a velikost sifonu, který se na vaničku přímo napojuje. Okraje vaničky jsou pak ve stejné výšce jako podlaha koupelny.

Další variantou je položit vaničku přímo na podlahu.

Poslední variantou je postavit sprchovou vaničku na nožičky nebo polyuretanový nosič. Pak je však třeba vaničku obezdít, kromě vaniček lisovaných vcelku s obkladovým panelem.

Vanička pro sprchový kout.

Ani hrana navíc

Novějším způsobem řešení sprchových koutů je odtokový žlab. Jedná se o elegantní a minimalistické řešení do moderních koupelen. Sprcha se stává přímo součástí koupelny – není vymezena kabinou, pouze závěsem, nebo skleněnou deskou. V mnohých případech dokonce jakákoliv zábrana chybí. Opticky tak sprcha s odtokovým žlabem koupelnu zvětšuje, protože podlaha sprchy zůstává volná. Odtokové žlaby mohou být podélné nebo rohové. Upřednostňují se však kvůli jednotnému spádu žlaby podélné, které umístíme podél stěny. Způsob tohoto umístění volíme proto, aby voda nestékala do zbytku koupelny.

Koupelna se sprchovým koutem s odtokovým žlabem.

Jak umístit

Oproti klasickému odtoku mají žlaby výhodu v instalaci – spádování, je totiž mnohem jednodušší (není třeba ze všech čtyř stran). Žlábek je přikryt děrovaným roštem, který může mít mnoho podob designového zpracování. Žlab se v drtivé většině případů vyrábí z nerezy. Musíme však dát velký pozor na to, můžeme-li vůbec žlab do koupelny umístit. Spádování sprchového koutu a samotný odtokový žlab se sifonem vyžadují mnoho místa v podlaze a při realizaci musíme jít do značné hloubky.

Opět máme na výběr materiály, ze kterých můžeme podlahu pro sprchový kout s odtokovým žlabem vytvořit. Alternativou ke klasické dlažbě se v dnešní době také stává stěrka, kterou lze opatřit protiskluznou úpravou.

Obecně se dá říci, že rozhodnutí mezi odtokovým žlabem, nebo vaničkou záleží spíše na vkusu investora, než technických vlastnostech a požadavcích. Sprchový kout s odtokovým žlabem se hodí do moderně pojatého designu koupelny, zatímco sprchový kout s vaničkou je klasika, na kterou nedá mnoho lidí, hlavně z praktického hlediska, dopustit.

Odtokový žlab pro sprchový kout.

zdroj: mereo.cz